Kdojsme

Vítejte v Podkrkonoší

Poznejte všechny krásy Krkonošského národního parku, Pece pod Sněžkou. Přijeďte si zalyžovat nebo projít v nejvyšším pohoří České republiky. Je tady mnoho věcí a lokalit, co můžete vidět a co vás jistě upoutá. Tato oblast je ideální pro široké spektrum sportů, možností trávení volného času, poznávání a relaxace.

Z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky leží 15 z nich právě v Krkonoších. Celkem se v české části Krkonoš nachází 54 hlavních vrcholů vyšších 1000 metrů a 16 bočních rozsoch přesahujících tisícimetrovou hranici. Některé z těchto vrcholů leží přímo na česko-polské hranici (mj. Sněžka) nebo i na polském území nedaleko hranice (Vysoká pláň).

Krkonošský hřeben je dlouhý 35 km a začíná na západě v Novosvětském sedle (888 m) a končí na východě v Královeckém sedle (516 m).

Město Jilemnice

Jilemnice je typickým podkrkonošským městečkem ležícím v kopcovité krajině západokrkonošského podhůří. Ne nadarmo bývá někdy nazývána "Branou do západních Krkonoš", která je již po léta vyhledávána turisty pro výhodnou polohu jako stvořenou k turistickým i cykloturistickým, v zimě pak lyžařským výletům.

Základním tipem na výlet je naučná stezka "Jilemnice známá neznámá", která Vás provede Jilemnicí a jejím nejbližším okolím, včetně nejzajímavějších míst, která lze v okolí Jilemnice nalézt. V jilemnickém zámku se nalézá Krkonošské muzeum se stálými expozicemi: "Historie lyžování v českých zemích do roku 1914". Ovšem jilemnické muzeum se může pochlubit také mechanickým pohyblivým betlémem Jáchyma Metelky, který je skvostem mezi mechanickými betlémy.

Ještě jednou raritou, dokonce evropskou, se může Jilemnice chlubit. Jedná se o radniční budovu z roku 1781 s unikátním hodinovým systémem - opakovačky. Jejich odbíjení je nejenom krásné, ale velmi praktické. Každou čtvrthodinu, aniž byste viděli na ciferník, můžete dobře určit správný čas. Ozve se nejprve malý cimbál a oznámí počet čtvrtí. pak následuje cimbál prostřední a ohlásí počet celých hodin. Pokud nastane celá hodina, ozve se ještě velký cimbál a mohutnými údery počet celých hodin zopakuje. Za den se ozve celkem 1020 úderů.

cr